Skip to content

444 Lehigh Ave

Union, NJ 07083

Built 1958

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Oct 1, 2018

Property Information

Block707
Lot58
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,487
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,500
40%
Improvement Value:$30,600
60%
Total Assessment$51,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,421+3.1%
2024$11,073+6.2%
2023$10,429+2.0%
2022$10,221+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

DeedBook 6290, Page 758Recorded10/12/2018

Property Sale

Sale
$465,000
DeedBook 5668, Page 763

Property Sale

Sale
$436,000
DeedBook 5524, Page 345

Property Built

Built

Year Built: 1958