Skip to content

301 Salem Rd

Union, NJ 07083

Built 1938

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Jan 30, 2008

Property Information

Block801
Lot16
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionB&F1SCBG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,000
35%
Improvement Value:$29,500
65%
Total Assessment$45,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,170+3.2%
2024$9,859+6.2%
2023$9,286+2.0%
2022$9,101+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 5695, Page 971

Property Built

Built

Year Built: 1938