Skip to content

311 Salem Rd

Union, NJ 07083

Built 1938

Last Sale Price
$947,000
Last Sale Date
Apr 10, 2025

Property Information

Block801
Lot19
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionB1SCBG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,376
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,000
38%
Improvement Value:$26,400
62%
Total Assessment$42,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,477+6.0%
2024$8,938+6.4%
2023$8,403+2.1%
2022$8,231+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$947,000

From:

To:

Sq Ft2,376DeedBook 6579, Page 2215NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded4/28/2025

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft1,620DeedBook 6530, Page 2946NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/12/2023

Property Sale

Sale
$162,500
DeedBook 3554, Page 938

Property Built

Built

Year Built: 1938