Skip to content

331 Salem Rd

Union, NJ 07083

Built 1938

Owner
---
Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Aug 27, 2025

Property Information

Block801
Lot25
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionB1SCBG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,313
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,000
38%
Improvement Value:$26,100
62%
Total Assessment$42,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,410+3.1%
2024$9,123+6.2%
2023$8,592+2.0%
2022$8,421+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$580,000
Sq Ft1,313DeedBook 6593, Page 2735Recorded9/4/2025

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 5531, Page 205

Property Sale

Sale
$130,750
DeedBook 4451, Page 320

Property Built

Built

Year Built: 1938