Skip to content

316 Forest Dr

Union, NJ 07083

Built 1940

Last Sale Date
Dec 11, 2015

Property Information

Block801
Lot59
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,200
45%
Improvement Value:$25,800
55%
Total Assessment$47,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,255+3.2%
2024$9,934+6.3%
2023$9,342+2.1%
2022$9,151+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1940