Skip to content

341 Huntington Rd

Union, NJ 07083

Built 1940

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Jul 14, 2022

Property Information

Block806
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,620
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,300
44%
Improvement Value:$26,800
56%
Total Assessment$48,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,751+3.1%
2024$10,423+8.2%
2023$9,633+2.0%
2022$9,441+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

Sq Ft1,620DeedBook 6476, Page 569Recorded8/9/2022

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

DeedBook 6051, Page 16Recorded4/2/2015

Property Sale

Sale
$212,000
DeedBook 5081, Page 336

Property Built

Built

Year Built: 1940