Skip to content

40 Reinhold Terr

Union, NJ 07083

Built 1979

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 13, 2020

Property Information

Block901
Lot11
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,940
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,000
32%
Improvement Value:$39,500
68%
Total Assessment$58,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,075+3.1%
2024$12,676+6.2%
2023$11,939+2.0%
2022$11,701+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$158,827

From:

To:

DeedBook 6311, Page 2312NU CodeUndivided interest (8)Recorded3/5/2019

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 4855, Page 309

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 3505, Page 792

Property Built

Built

Year Built: 1979