Skip to content

55 Reinhold Terr

Union, NJ 07083

Built 1979

Last Sale Price
$646,000
Last Sale Date
Jun 17, 2022

Property Information

Block901
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2SF-G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,976
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
34%
Improvement Value:$38,200
66%
Total Assessment$58,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,008+3.1%
2024$12,611+8.5%
2023$11,628+2.1%
2022$11,391+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$646,000

From:

To:

Sq Ft1,976DeedBook 6471, Page 2689Recorded7/8/2022

Property Built

Built

Year Built: 1979