Skip to content

1350 Galloping Hill Rd

Union, NJ 07083

Last Sale Date
Jan 7, 2021

Property Information

Block901
Lot64.01
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCB1S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage5.73

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$757,300
50%
Improvement Value:$759,700
50%
Total Assessment$1,517,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$339,065+3.1%
2024$328,719+6.2%
2023$309,605-7.1%
2022$333,433+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0