Skip to content

292 Chestnut St

Union, NJ 07083

Built 1950

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jun 20, 2019

Property Information

Block905
Lot45
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionB1SBG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage884
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,500
47%
Improvement Value:$22,800
53%
Total Assessment$43,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,678+3.1%
2024$9,383+6.2%
2023$8,837+2.0%
2022$8,661+5.8%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft884DeedBook 6328, Page 789Recorded6/27/2019

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 5349, Page 870

Property Built

Built

Year Built: 1950