Skip to content

3 Kent Pl

Westfield, NJ 07090

Built 1964

Last Sale Price
$905,000
Last Sale Date
Jun 15, 2018

Property Information

Block101
Lot20
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1964

Building Details

Building Class17
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,928
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$573,000
64%
Improvement Value:$325,400
36%
Total Assessment$898,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,232+2.1%
2024$19,819+2.0%
2023$19,432+0.2%
2022$19,387+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$905,000

From: SHOTTLAND, MARK & JEANNE, SHOTTLAND, MARK & JEANNE

To: AGAR, JAMES JOSEPH & MARY CATHERINE

Sq Ft3,928DeedBook 6270, Page 864Recorded6/25/2018

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 3595, Page 916

Property Built

Built

Year Built: 1964