Skip to content

1320 Overhill St

Westfield, NJ 07090

Built 1910

Last Sale Price
$1,427,000
Last Sale Date
Nov 9, 2023

Property Information

Block101
Lot56
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1910

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,106
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$331,000
44%
Improvement Value:$423,000
56%
Total Assessment$754,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,980+2.1%
2024$16,633+2.0%
2023$16,309+0.2%
2022$16,271+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1,427,000

From: MOYNIHAN, BRIAN & SUZANNE

To: HECKMAN, ALEXANDER & DALTON,KATRINA

Sq Ft3,106DeedBook 6529, Page 97Recorded11/27/2023

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 4394, Page 233

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 3965, Page 301

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 3576, Page 89

Property Built

Built

Year Built: 1910