Skip to content

1346 Overhill St

Westfield, NJ 07090

Built 2008

Last Sale Price
$1,565,000
Last Sale Date
Jun 28, 2023

Property Information

Block101
Lot57.02
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2.5S-F-L-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,981
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$321,300
30%
Improvement Value:$748,400
70%
Total Assessment$1,069,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,090+2.0%
2024$23,606+2.0%
2023$23,146+0.2%
2022$23,093+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1,565,000

From:

To:

Sq Ft3,981DeedBook 6513, Page 2789Recorded7/7/2023

Property Sale

Sale
$1,300,000

From:

To:

DeedBook 5720, Page 555NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/9/2008

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 5644, Page 778