Skip to content

12 Kent Pl

Westfield, NJ 07090

Built 2018

Last Sale Price
$1,582,500
Last Sale Date
Aug 27, 2018

Property Information

Block101
Lot22
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1965

Building Details

Building Class20
Description2S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,926
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$572,000
36%
Improvement Value:$998,000
64%
Total Assessment$1,570,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,356+2.1%
2024$34,634+2.0%
2023$33,959+0.2%
2022$33,881+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1,582,500

From:

To:

Sq Ft3,926DeedBook 6287, Page 193NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/19/2018

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$675,000

From:

To:

Sq Ft1,713DeedBook 6103, Page 238Recorded2/2/2016