Skip to content

204 Sinclair Place

Westfield, NJ 07090

Built 1918

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Dec 12, 1995

Property Information

Block1103
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1918

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,754
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$713,200
76%
Improvement Value:$222,200
24%
Total Assessment$935,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,065+2.1%
2024$20,635+2.0%
2023$20,233+0.2%
2022$20,186+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 4326, Page 37

Property Sale

Sale
$141,500
DeedBook 3377, Page 582

Property Built

Built

Year Built: 1918