Skip to content

216 Sinclair Place

Westfield, NJ 07090

Built 1920

Last Sale Price
$578,000
Last Sale Date
Jul 25, 2003

Property Information

Block1103
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,917
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$676,800
63%
Improvement Value:$397,500
37%
Total Assessment$1,074,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,193+2.1%
2024$23,699+2.0%
2023$23,237+0.2%
2022$23,183+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$578,000

From: BUTLER, THOMAS J JR & LISA A GORAB

To: LOGGIA, CHRISTOPHER & WENDY

Sq Ft1,917DeedBook 5386, Page 252Recorded8/15/2003

Property Sale

Sale
$467,000
DeedBook 4981, Page 75

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 4251, Page 304

Property Sale

Sale
$287,500
DeedBook 3607, Page 621

Property Built

Built

Year Built: 1920