Skip to content

614 Lawrence Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 25, 2008

Property Information

Block1104
Lot14
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-B-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,102
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$758,900
64%
Improvement Value:$426,100
36%
Total Assessment$1,185,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,686+2.1%
2024$26,141-1.2%
2023$26,451+0.2%
2022$26,390+0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$585,000
DeedBook 3945, Page 295

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 3491, Page 506

Property Built

Built

Year Built: 1925