Skip to content

554 Lawrence Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1903

Last Sale Price
$2,200,000
Last Sale Date
Jun 9, 2021

Property Information

Block1104
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1903

Building Details

Building Class19
Description2.5S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,349
Acreage0.67

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$889,900
53%
Improvement Value:$788,100
47%
Total Assessment$1,678,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$37,789+6.1%
2024$35,600+2.0%
2023$34,906+0.2%
2022$34,826+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$2,200,000

From:

To:

Sq Ft5,349DeedBook 6417, Page 2368Recorded6/16/2021

Property Sale

Sale
$680,000
DeedBook 4193, Page 230

Property Sale

Sale
$680,000
DeedBook 3530, Page 306

Property Built

Built

Year Built: 1903