Skip to content

240 Dudley Ave E

Westfield, NJ 07090

Built 1900

Last Sale Price
$1,995,000
Last Sale Date
Jul 24, 2013

Property Information

Block1101
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1900

Building Details

Building Class20
Description2.5S-F-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,776
Acreage0.71

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,209,200
53%
Improvement Value:$1,078,700
47%
Total Assessment$2,287,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$51,524+2.1%
2024$50,471+2.0%
2023$49,487+0.2%
2022$49,373+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1,995,000

From:

To:

Sq Ft5,776DeedBook 5964, Page 428Recorded7/31/2013

Property Sale

Sale
$1,100,000
DeedBook 4847, Page 174

Property Sale

Sale
$615,000
DeedBook 3898, Page 269

Property Built

Built

Year Built: 1900