Skip to content

506 Highland Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1890

Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
Jun 30, 1999

Property Information

Block1105
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1890

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,980
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$837,200
72%
Improvement Value:$332,700
28%
Total Assessment$1,169,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,346+2.1%
2024$25,808+2.0%
2023$25,305+0.2%
2022$25,246-2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$610,000
DeedBook 4840, Page 46

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 4634, Page 308

Property Built

Built

Year Built: 1890