Skip to content

524 Highland Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1920

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Mar 15, 1993

Property Information

Block1105
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1920

Building Details

Building Class18
Description2S-VS-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,333
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$832,000
88%
Improvement Value:$115,500
12%
Total Assessment$947,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,338+2.1%
2024$20,902+2.0%
2023$20,494-7.3%
2022$22,120-5.4%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 3956, Page 342

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 3316, Page 39

Property Built

Built

Year Built: 1920