Skip to content

635 Raymond St

Westfield, NJ 07090

Built 1925

Last Sale Date
Sep 2, 2022

Property Information

Block1204
Lot10
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1925

Building Details

Building Class17
Description2.5S-F-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,431
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$497,200
66%
Improvement Value:$259,100
34%
Total Assessment$756,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,032+2.1%
2024$16,684+4.5%
2023$15,969+0.2%
2022$15,933+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 2998, Page 333

Property Built

Built

Year Built: 1925