Skip to content

517 Chestnut St N

Westfield, NJ 07090

Built 1925

Last Sale Price
$819,000
Last Sale Date
Apr 7, 2008

Property Information

Block1204
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1925

Building Details

Building Class18
Description2.5S-VS-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,922
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$434,300
54%
Improvement Value:$364,800
46%
Total Assessment$799,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,996+2.1%
2024$17,628+2.0%
2023$17,285+0.2%
2022$17,245+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$819,000

From: SALERNO, VINCENT E & JUDITH A

To: BAUR, ANDREW & GOBRAN, SHERIN

DeedBook 5706, Page 837NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded4/21/2008

Property Sale

Sale
$419,000

From: MURPHY, PHILIP

To: SALERNO, VINCENT E & JUDITH A

Sq Ft1,922DeedBook 5149, Page 333Recorded7/30/2001

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 3481, Page 914

Property Built

Built

Year Built: 1925