Skip to content

409 Harrison Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1920

Last Sale Price
$629,000
Last Sale Date
Jun 30, 2014

Property Information

Block1208
Lot10
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1920

Building Details

Building Class17
Description2.5S-F-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,239
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$467,000
62%
Improvement Value:$280,900
38%
Total Assessment$747,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,843+2.1%
2024$16,499+2.0%
2023$16,177+0.2%
2022$16,140+4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$629,000

From:

To:

Sq Ft2,239DeedBook Login required, Page Login requiredRecorded7/10/2014

Property Built

Built

Year Built: 1920