Skip to content

456 Mountain Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1926

Owner
---
Last Sale Price
$1,150,000
Last Sale Date
Mar 14, 2025

Property Information

Block1208
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1926

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,254
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$450,700
65%
Improvement Value:$243,800
35%
Total Assessment$694,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,640+2.1%
2024$15,321+2.0%
2023$15,022+0.2%
2022$14,987+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1,150,000
Sq Ft2,254DeedBook 6575, Page 345Recorded3/25/2025

Property Sale

Sale
$729,000

From: KOHL, KEVIN & MEGAN, KOHL, KEVIN & MEGAN

To: GREENWOOD, THOMAS E & FARIHA J, GREENWOOD, THOMAS E & FARIHA J

Sq Ft2,258DeedBook 6248, Page 373Recorded2/27/2018

Property Sale

Sale
$670,000

From: SERAFIN, OLIVIA R & BROAD, ANDREW, SERAFIN, OLIVIA R & BROAD, ANDREW

To: KOHL, KEVIN & MEGAN, KOHL, KEVIN & MEGAN

Sq Ft2,258DeedBook 6048, Page 563Recorded3/18/2015

Property Sale

Sale
$710,000

From: WARNER,JIM F & JENNY H C

To: SERAFIN, OLIVIA R

Sq Ft2,258DeedBook 5838, Page 197Recorded10/21/2010

Property Sale

Sale
$439,900

From: CRAIG, JUNE C

To: WARNER, JIM F & JENNY H CHOI

DeedBook 5377, Page 656NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/20/2003

Property Built

Built

Year Built: 1926