Skip to content

560 Sherwood Parkway

Westfield, NJ 07090

Built 1924

Last Sale Price
$309,000
Last Sale Date
Oct 21, 1993

Property Information

Block1304
Lot20
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1924

Building Details

Building Class17
Description2.5S-F-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,303
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$502,800
73%
Improvement Value:$187,200
27%
Total Assessment$690,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,539+2.1%
2024$15,221+2.0%
2023$14,925+0.2%
2022$14,890+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$309,000
DeedBook 4030, Page 14

Property Sale

Sale
$86,500
DeedBook 3216, Page 406

Property Built

Built

Year Built: 1924