Skip to content

21 Bennett Pl

Westfield, NJ 07090

Built 1937

Last Sale Price
$830,000
Last Sale Date
Aug 24, 2000

Property Information

Block1410
Lot23
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1937

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,119
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$776,600
64%
Improvement Value:$444,300
36%
Total Assessment$1,220,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,495+2.1%
2024$26,933+2.0%
2023$26,408+0.2%
2022$26,347+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$830,000

From: MANN, ANNA W & DAVID

To: DURSEE, RICHARD K - CARDONE, LAURA

DeedBook 5018, Page 126Recorded8/30/2000

Property Built

Built

Year Built: 1937