Skip to content

226 Lynn La

Westfield, NJ 07090

Built 2007

Last Sale Price
$1,300,000
Last Sale Date
Jun 12, 2020

Property Information

Block1904
Lot20
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page2007

Building Details

Building Class19
Description2S-VS-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,980
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$823,200
49%
Improvement Value:$868,800
51%
Total Assessment$1,692,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$38,104+2.1%
2024$37,326+6.2%
2023$35,149+0.2%
2022$35,068-7.3%
Property History

Property Sale

Sale
$1,300,000

From: BUTLER, JOHN T & KATHERINE E, BUTLER, JOHN T & KATHERINE E

To: AYUB, AYESHA & KHAN, NORAIZ, AYUB, AYESHA & KHAN, NORAIZ

Sq Ft5,980DeedBook 6377, Page 383Recorded8/10/2020

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$303,000
DeedBook 3617, Page 439