Skip to content

500 Springfield Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1977

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jun 27, 1997

Property Information

Block1905
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1977

Building Details

Building Class18
Description2S-VS-2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,575
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$432,100
69%
Improvement Value:$197,300
31%
Total Assessment$629,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,174+2.1%
2024$13,885+2.0%
2023$13,614+0.2%
2022$13,582+0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 4539, Page 28

Property Built

Built

Year Built: 1977