Skip to content

470 Springfield Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1940

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Sep 25, 2020

Property Information

Block1905
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1940

Building Details

Building Class17
Description1.5S-F-F-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,570
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$470,400
72%
Improvement Value:$179,600
28%
Total Assessment$650,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,638+2.1%
2024$14,339+2.0%
2023$14,060-1.6%
2022$14,282+0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$490,000

From: LAUER, RAYMOND C, EXC, LAUER, RAYMOND C, EXC

To: HOU, JEFFREY YI-JAY & ARMIN, LESLIE

Sq Ft1,570DeedBook 6384, Page 2894NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/8/2020

Property Built

Built

Year Built: 1940