Skip to content

1127 Prospect St

Westfield, NJ 07090

Built 2020

Last Sale Price
$999,999
Last Sale Date
Nov 30, 2017

Property Information

Block201
Lot16
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2S-F-L
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage2,653
Acreage0.74

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$769,100
31%
Improvement Value:$1,676,900
69%
Total Assessment$2,446,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$55,084+2.1%
2024$53,959+2.0%
2023$52,907+218.8%
2022$16,597+0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$999,999

From:

To:

Sq Ft2,653DeedBook 6233, Page 530Recorded12/11/2017

Property Sale

Sale
$555,000
DeedBook 5030, Page 49