Skip to content

927 Prospect St

Westfield, NJ 07090

Built 1959

Last Sale Price
$925,000
Last Sale Date
Apr 16, 2020

Property Information

Block201
Lot28
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,559
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$589,800
64%
Improvement Value:$331,300
36%
Total Assessment$921,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,743+2.1%
2024$20,319+2.0%
2023$19,923+0.2%
2022$19,877+0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$925,000

From:

To:

Sq Ft2,559DeedBook 6366, Page 2364Recorded4/23/2020

Property Sale

Sale
$796,812

From:

To:

Sq Ft2,820DeedBook 6153, Page 454Recorded11/4/2016

Property Sale

Sale
$367,500
DeedBook 3527, Page 847

Property Built

Built

Year Built: 1959