Skip to content

43 Fairhill Rd

Westfield, NJ 07090

Built 1935

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Jul 15, 1982

Property Information

Block201
Lot47
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1935

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,349
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$711,600
66%
Improvement Value:$370,900
34%
Total Assessment$1,082,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,378+2.1%
2024$23,880+2.0%
2023$23,414+0.2%
2022$23,360+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 3293, Page 31

Property Built

Built

Year Built: 1935