Skip to content

770 Kimball Ave

Westfield, NJ 07090

Built 2005

Last Sale Price
$1,335,000
Last Sale Date
Nov 13, 2012

Property Information

Block2206
Lot1
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page2005

Building Details

Building Class19
Description2.5S-ST-L-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,426
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$560,000
41%
Improvement Value:$814,400
59%
Total Assessment$1,374,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,951+2.1%
2024$30,319+2.0%
2023$29,728+0.2%
2022$29,660+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1,335,000

From: SCHIEBER, PAUL & MARIE

To: ROOFENER, THEODORE & RAINONE, D

Sq Ft3,426DeedBook 5932, Page 591Recorded12/7/2012

Property Sale

Sale
$1,775,000

From: WESTFIELD FOUR, LLC

To: SCHIEBER, PAUL & MARIE

DeedBook 5539, Page 679NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/24/2005

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$749,900

From: FORBES, DOUGLAS

To: WESTFIELD FOUR LLC

DeedBook 5459, Page 752NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/13/2004