Skip to content

327 Jefferson Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1948

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 26, 2013

Property Information

Block2206
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1948

Building Details

Building Class18
Description2S-ST-L-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,378
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$535,300
63%
Improvement Value:$312,000
37%
Total Assessment$847,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,081+2.1%
2024$18,691+2.0%
2023$18,327+0.2%
2022$18,285+0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1948