Skip to content

111 Linden Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1948

Last Sale Price
$975,000
Last Sale Date
Sep 27, 2016

Property Information

Block2211
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-VS-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,593
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$552,400
57%
Improvement Value:$425,100
43%
Total Assessment$977,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,013+2.1%
2024$21,564+2.0%
2023$21,143+0.2%
2022$21,094+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$975,000

From:

To:

Sq Ft2,593DeedBook 6146, Page 930Recorded9/30/2016

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 3865, Page 299

Property Built

Built

Year Built: 1948