Skip to content

421 Baker Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1932

Last Sale Price
$1,210,000
Last Sale Date
Dec 18, 2020

Property Information

Block2214
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1932

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,304
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$471,500
48%
Improvement Value:$510,500
52%
Total Assessment$982,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,115+2.1%
2024$21,663+2.0%
2023$21,241+0.2%
2022$21,192+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1,210,000

From: CASBERGUE, PAUL & HENDRICKSON, L

To: CARNES, ANSLEY & SCHNEIDER, STEVEN

Sq Ft2,304DeedBook 6396, Page 2599Recorded1/12/2021

Property Sale

Sale
$1,100,000

From: FITZPATRICK, JAMES & JESSICA, FITZPATRICK, JAMES & JESSICA

To: CASBERGUE, PAUL & HENDRICKSON, L, CASBERGUE, PAUL & HENDRICKSON, L

Sq Ft1,826DeedBook 6274, Page 653NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/12/2018

Property Sale

Sale
$530,000

From: NORRIS, ALICE E

To: FITZPATRICK, JAMES & JESSICA

Sq Ft1,826DeedBook 5890, Page 202Recorded1/5/2012

Property Built

Built

Year Built: 1932