Skip to content

521 Tremont Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1910

Last Sale Price
$78,000
Last Sale Date
Nov 28, 1977

Property Information

Block2308
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1910

Building Details

Building Class18
Description2S-S-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,393
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$822,000
71%
Improvement Value:$340,600
29%
Total Assessment$1,162,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,932+2.1%
2024$25,397+2.9%
2023$24,689+0.2%
2022$24,632+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook Login required, Page Login required

Property Built

Built

Year Built: 1910