Skip to content

618 Arlington Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1912

Last Sale Date
Nov 18, 2008

Property Information

Block2305
Lot12
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1912

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,716
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$594,900
53%
Improvement Value:$531,500
47%
Total Assessment$1,126,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,367+2.1%
2024$24,848+2.0%
2023$24,364+0.2%
2022$24,308+0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,100,000

From: TOMLINSON,JOSEPH & CATHY LEE

To: MARTINI, CHRISTINA A

Sq Ft2,485DeedBook 5514, Page 787Recorded7/11/2005

Property Sale

Sale
$450,000

From: LAFFERTY, SALLY

To: TOMLINSON, JOSEPH E & CATHY LEE

Sq Ft2,485DeedBook 5441, Page 368Recorded7/15/2004

Property Built

Built

Year Built: 1912