Skip to content

121 Euclid Ave S

Westfield, NJ 07090

Built 1918
Commercial

Last Sale Price
$760,000
Last Sale Date
Sep 15, 2003

Property Information

Block2311
Lot15
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1918

Building Details

Building Class---
Description2S-F-L-2UG
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage4,368
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$735,200
77%
Improvement Value:$225,800
23%
Total Assessment$961,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,642+2.1%
2024$21,200+2.0%
2023$20,786+0.2%
2022$20,738+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$760,000

From:

To:

Sq Ft4,368DeedBook 5393, Page 644Recorded10/2/2003

Property Sale

Sale
$620,000
DeedBook 5001, Page 339

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 4793, Page 286

Property Built

Built

Year Built: 1918