Skip to content

130 Archbold Pl

Westfield, NJ 07090

Built 1910

Last Sale Price
$287,000
Last Sale Date
Mar 6, 1989

Property Information

Block2311
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1910

Building Details

Building Class18
Description2.5S-VS-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,491
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$599,700
72%
Improvement Value:$233,200
28%
Total Assessment$832,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,757+2.1%
2024$18,374+2.0%
2023$18,016+0.2%
2022$17,974+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$287,000
DeedBook 3591, Page 157

Property Built

Built

Year Built: 1910