Skip to content

620 Maye St

Westfield, NJ 07090

Built 1909

Last Sale Price
$321,000
Last Sale Date
Sep 18, 1998

Property Information

Block2302
Lot52
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1909

Building Details

Building Class18
Description2.5S-VS-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,449
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$474,800
59%
Improvement Value:$330,200
41%
Total Assessment$805,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,129+2.1%
2024$17,758+2.0%
2023$17,412+0.2%
2022$17,372+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$321,000
DeedBook 4722, Page 17

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 4113, Page 110

Property Built

Built

Year Built: 1909