Skip to content

242 Kimball Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1897

Owner
---
Last Sale Price
$2,095,000
Last Sale Date
Jul 14, 2025

Property Information

Block2401
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1897

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,566
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$661,400
57%
Improvement Value:$497,300
43%
Total Assessment$1,158,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,094+2.1%
2024$25,561+4.0%
2023$24,585+0.2%
2022$24,528+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$2,095,000
Sq Ft4,566DeedBook 6590, Page 2199Recorded8/5/2025

Property Sale

Sale
$1,295,000

From:

To:

Sq Ft4,566DeedBook 6330, Page 604Recorded7/10/2019

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 3296, Page 712

Property Built

Built

Year Built: 1897