Skip to content

263 Walnut St

Westfield, NJ 07090

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 25, 2018

Property Information

Block2401
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-VS-L-DG-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,314
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$415,500
44%
Improvement Value:$528,500
56%
Total Assessment$944,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,259+2.1%
2024$20,825+7.1%
2023$19,437+0.2%
2022$19,392+6.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 4071, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1920