Skip to content

234 Charles St

Westfield, NJ 07090

Built 1885

Last Sale Date
Dec 28, 2020

Property Information

Block2501
Lot24
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1885

Building Details

Building Class17
Description2.5S-F-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,126
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$416,300
67%
Improvement Value:$204,800
33%
Total Assessment$621,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,987+2.1%
2024$13,701+2.0%
2023$13,434+0.2%
2022$13,403+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 2772, Page 7

Property Built

Built

Year Built: 1885