Skip to content

227 Charles St

Westfield, NJ 07090

Built 1900

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Jan 3, 1997

Property Information

Block2502
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1900

Building Details

Building Class18
Description2.5S-VS-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,748
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$394,300
46%
Improvement Value:$455,900
54%
Total Assessment$850,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,147+3.4%
2024$18,517+2.0%
2023$18,156+2.7%
2022$17,685+0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 4499, Page 37

Property Built

Built

Year Built: 1900