Skip to content

217 Charles St

Westfield, NJ 07090

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 13, 2006

Property Information

Block2502
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1900

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-O-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,574
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$413,900
50%
Improvement Value:$413,400
50%
Total Assessment$827,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,631+2.1%
2024$18,250+2.0%
2023$17,895+0.2%
2022$17,853+0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$740,000

From: LAGUNA,THOMAS

To: PARRAN,DAMANI K&FRASER,ALISON C

Sq Ft2,574DeedBook 5592, Page 514Recorded7/11/2006

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 3890, Page 343

Property Built

Built

Year Built: 1900