Skip to content

104 Nelson Pl

Westfield, NJ 07090

Built 1926

Last Sale Price
$586,000
Last Sale Date
Jun 13, 2005

Property Information

Block2503
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,606
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$407,900
54%
Improvement Value:$347,500
46%
Total Assessment$755,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,012+2.1%
2024$16,664+3.3%
2023$16,136+0.2%
2022$16,099+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$586,000

From:

To:

Sq Ft1,606DeedBook Login required, Page Login requiredRecorded6/21/2005

Property Sale

Sale
$222,000
DeedBook Login required, Page Login required

Property Built

Built

Year Built: 1926