Skip to content

195 Elm St

Westfield, NJ 07090

Built 1956
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$11,500,000
Last Sale Date
Mar 11, 2026

Property Information

Block2505
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1956

Building Details

Building Class---
Description1S-CB-A-NG
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage10,067
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$848,400
48%
Improvement Value:$906,300
52%
Total Assessment$1,754,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$41,341+2.0%
2024$40,516+1.9%
2023$39,779+0.1%
2022$39,726+0.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$11,500,000
DeedBook 6613, Page 2553Recorded3/20/2026

Property Sale

Sale
$1,950,000

From: LERNER,DAVED,LITTENBERG&SAMUEL ASSC

To: THE STOP & SHOP SUPERMARKET CO.LLC

Sq Ft10,067DeedBook 5563, Page 857Recorded2/9/2006

Property Built

Built

Year Built: 1956