Skip to content

638 South Avenue W

Westfield, NJ 07090

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 9, 2012

Property Information

Block2510
Lot17
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-VS-O-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,172
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$362,400
63%
Improvement Value:$209,100
37%
Total Assessment$571,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,870+2.1%
2024$12,607+2.0%
2023$12,362+0.2%
2022$12,333+0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910